Medicína drobných savců

Tito malí pacienti vyžadují speciální přístup. Jak kvůli svým povahovým rysům, tak kvůli tělesným a funkčním odlišnostem. Z hlediska zacházení je důležité být klidný a na zvířátko nespěchat, ale vyšetření ani příliš neprodlužovat, protože většina drobných savců je více náchylná na stres (ikdyž mezi našimi pacienty je i několik velmi statečných a klidných králíčků a morčátek). Také jim nesvědčí dlouhodobý pobyt v čekárně spolu se psy a kočkami, proto doporučujeme se na ošetření s drobnými savci vždy předem objednávat, abyste zkrátili dobu čekání na minimum.

Po zdravotní stránce nepatří žádný z drobných savců mezi zvířátka často trpící dědičnými chorobami a většinou se těší dobrému zdraví. Vždy ale záleží na podmínkách chovu a prevenci a je dobré se připravit již před příchodem zvířátka do domácnosti nejen nutným vybavením, ale i opatřením relevantních informací (kvalitní literatura, ověřené a důvěryhodné zdroje na internetu, osobní zkušenost a rady chovatelů – ideální je pořizovat zvíře přímo od chovatele, na rozdíl od lidí ve zverimexu vám je schopen podat více informací o zvířátku a případně poradit v začátcích). Máte-li otázky ohledně chovu, můžete se obrátit i na veterinárního lékaře.

Mezi nejčastěji chované drobné savce patří králíčci, morčata, potkani, fretky, křečci a myši. V poslední době se v českých domácnostech začínají častěji zabydlovat i další – ježci, vakoveverky, psouni a další. Každý z druhů (někdy i plemen) má své specifické požadavky na chovné zařízení, má jiný temperament, schopnost ochočení a povahu (liší se i mezi jedinci a často závisí na tom, kolik času zvířeti věnujete). Je dobré proto předem zvážit, jaké zvířátko vhodně zapadne do vaší domácnosti nejen vzhledově, ale hlavně povahou a nároky na péči.

ZPĚT