Podívejme se mu na zoubek

V naší společnosti se již návštěva zubaře stala běžnou součástí našeho života, ale na zubní problémy našich zvířecích přátel se stále moc nemyslí a péče o jejich chrup je často považována za jakousi zbytečnost. Přitom zhruba 80 % psů a 70 % koček vykazuje onemocnění dutiny ústní již ve věku 3 let. Bolest při zánětu dásní či viklavosti zubů je velmi intenzivní, nehledě na živočišný druh a, stejně jako nás, palčivě trápí i naše mazlíčky.

Bohužel si na rozdíl od nás nemohou tak snadno stěžovat a spousta majitelů se spokojí s tím, že jejich zvíře přijímá potravu. Přitom pokud jejich miláček nechce zemřít hlady, tak něco jíst musí. Už méně majitelů napadne, že jejich mazlíček měl dříve rád granule nebo rád nosil v tlamě hračky. Jelikož tyto změny přicházejí velmi pozvolna, často si jich nikdo nevšimne nebo se přičítají věku.

Pes či kočka, kteří se pak poprvé dostanou do rukou veterinárního zubaře (MVDr. L. Peřinová) až ve vyšším věku, tak často odchází o spoustu zubů lehčí, ale o mnoho šťastnější, a již během pár dní baští bez problému tvrdé krmivo a hrají si se svými starými hračkami.

Nutnost péče o chrup našich malých přátel je dána jednak šlechtěním, kdy postavení zubů často nepřeje přirozenému čištění zubů (hlavně u malých plemen a plemen s atypickou délkou čelistí), dále potravou a v neposlední řadě výrazným prodloužením délky života.

Špatný stav dutiny ústní nám může prozradit její zápach, citlivost v oblasti tlamy, zarudnutí dásní, vybírání v potravě, hnisající rány pod očima, chronický výtok z nosu a další. Onemocnění se může ovšem projevit i nepřímo, onemocněním vnitřních orgánů. Při pokročilé gingivitidě mají bakterie pod dásní podél zubu otevřenu cestu krevním řečištěm do celého těla a tvoří mikrokolonie v ledvinách, játrech či na srdečních chlopních.

V dnešní době je již spousta profilaktických možností. O nich se budete moci dočíst v samostatném odkazu.

Chcete-li vědět více o stavu dutiny ústní Vašeho miláčka, objednejte se k nám a my se mu podíváme na zoubek. Poté s Vámi probereme nejvhodnější možnosti terapie či prevence.

Možnosti domácí péče

Stejně jako u lidí se i u našich čtyřnohých kamarádů v dnešní době nabízí celá škála možností pro zlepšení stavu chrupu a celé dutiny ústní – tlamy. Některé jsou více účinné, některé méně, některé jsou až takové třešinky na dortu.

První věcí, kterou může majitel ovlivnit je již výběr pejska. Hlavně co do velikosti těla, tvaru lebky a chrupu (sem spadá i výběr plemene, menší pejsci mají obecně stav chrupu horší, nejvýraznější postižení zubů mívají čivavy, yorkšíři a pudlové).

Další snadno ovlivnitelnou věcí je strava. Obecně vzato měkká strava (hlavně konzervy a paštiky) se na zubech uchycuje snadněji, proto je vhodnější strava suchá, granulovaná. Dají se také zakoupit speciální krmiva vyvinutá pro snížení usazování nánosů na zubech. Není vhodné psům a kočkám dávat zbytky lidské stravy, jelikož obsahují bakterie z lidské dutiny ústní a mohou zvyšovat šanci, že pejska postihne zubní kaz, na který jinak tolik netrpí. Pamlsky by také neměly být lepivé, některé dokonce přispívají k čištění zubů, ale jejich význam v dentální hygieně zvířat je často přeceňován.

Nejsilnější zbraní proti parodontitidě psů a koček je čištění zubů. Ideální je použití kartáčků s velmi jemnými štětinkami, ať už klasických, na prst či elektrických. Čištění můžeme zvířátkům zpříjemnit speciální zubní pastou, která jim nejen chutná, ale díky enzymům usnadňuje vyčištění. V žádném případě není vhodné použití zubních past pro lidi, zvířátka je polykají a nevyplivují a může jim z nich být zle.

Nechce-li si zvířátko nechat čistit zuby, či je-li i s čištěním stav jeho dutiny ústní nevyhovující, lze použít tekutých přípravků buď na výplachy tlamy, či přidáním do misky s pitnou vodou. Dále je možné přimíchávání sypkého prášku z mořské řasy pro změkčení a následně snazší odstranění zubního plaku. V případě silného zánětu dásní lze tyto mazat gely pro zklidnění – ať už s přídavkem desinfekčních látek, zklidňujících bylinek či koloidního stříbra.

Ceník úkonů

Ošetření zubního kamene – 1500-2500 Kč (liší se podle velikosti pacienta)

  • Základní ošetření zubního kamene včetně leštění
  • Cena je včetně injekční anestezie (inhalační příplatek cca 500,- Kč)
  • V případě nutnosti extrakce zubu se cena navyšuje o 100-200 Kč za jednu extrakci

 Extrakce mléčných zubů – 1400-2000 Kč (liší se podle velikosti pacienta a počtu zubů)

  • Cena je včetně injekční anestezie
ZPĚT